Amatem ile ilgili sık sorulan sorularSosyal güvencesi (SGK, Bağ-Kur, Yeşil kart vb. ) olan hastaya bakılıyor.

Sosyal güvencesi olmayan hasta, tedavi masrafları kendisi karşılıyor.

Tedavi masrafları; hastanın hastanede kalış süresine, hastadan istenilen tetkiklere, uygulanan tedavilere (ilaç tedavisi, terapi, bireysel görüşme vb.) göre değişmekte olup tedavi programını tam olarak tamamladığı taktirde 3000-4000 TL arasında değişmektedir.

Hasta ve doktorun işbirliği ile yürütülen tedavi arındırma ve sonrasında psikososyal tedavi programından oluşmaktadır. Yatarak tedavi 2-6 hafta arasında değişmekte ancak; en az bir yıl süre ile ayaktan tedavi programına katılınması gerekmektedir.
AMATEM polikliniği randevu ile çalışmamaktadır. Doğrudan polikliniklere mesai saatleri içinde başvurabilirsiniz.

Hastanemiz tarafından böyle bir hizmet verilmemektedir. Kişinin çevresine zarar verme vb. davranışları olması halinde kolluk kuvvetlerinden (polis, jandarma) yardım talep edilebilir.

Yakınınızda/çocuğunuzda son zamanlarda gözlemlenen davranış değişiklikleri, öfke kontrol problemi, iş/okul hayatında yaşanılan sorunlar, sosyal içe kapanma, arkadaş çevresinde değişiklik; fiziksel olarak göz bebeklerinde büyüme-küçülme, renk solukluğu, gözlerde kızarıklık vb. değişiklikler olup olmadığı yönünde gözlem yapabilirsiniz. Yakınınızda buluna bir psikiyatri uzmanına muayene için başvurabilirsiniz.

Hastanemiz bünyesinde idrar tahlili yapılmaktadır. Ancak idrar örneği verecek olan kişinin bizzat başvurusu gerekmekte olup dışarıdan getirilen idrar örnekleri kabul edilmemektedir. İdrar tahlili saat 11.00’e kadar bakılmaktadır.

Laboratuvar tahlil ücreti tek madde fiyatı: 27.50 TL olup toplam 7 (yedi) madde bakılmaktadır.

Hastanemizde şu anda böyle bir hizmet verilmemektedir. Bazı özel merkezlerde bu test yapılmaktadır.
Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren bir birim olan AMATEM; hastanemiz A kapısı girişinde sağ tarafta hizmet vermektedir. E5 üzerinden gelecek olanlar İncirli/Dikilitaş durağında; Metrobüs ile gelecek olanların ise Bahçelievler durağında inmeleri gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, varsa sağlık güvencesi (yeşil kart, bağ-kur, SSK, emekli sandığı) ile birlikte sabah 07:30’da AMATEM polikliniğine şahsen başvuru yapılması ve muayeneye gelmeden önceki akşam saat: 17:00’den sonra alkol-madde alınmamış olması gerekmektedir. Mahkeme kararı ile gelen hastaların AMATEM denetimli serbestlik polikliniğine müracaatı gerekmektedir.

Hastanızı ikna edebilecek yakınlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Hastanızı ikna edebilecek yakınlarınızdan yardım isteyebilirsiniz..

Madde kullanımından şüphe duyuluyorsa, madde kullandığından şüphe duyulan kişiyi suçlamadan, madde kullanıp kullanmadığı sorgulanabilir ve ikna edilebilinirse buna yönelik tetkik yapılabilir.

Hastaların kişisel haklarının korunmasına yönelik hizmet verilmekte olup hasta bilgileri paylaşılmamaktadır. Sadece mahkeme tarafından sorulan sorular yanıtlanmak zorundadır.
Bize tedavi olmak amacı ile gelen hastaların bilgileri hiçbir şekilde polisle paylaşılmamaktadır.

Hastanemizde rotasyon sistemi ile çalışılmakta olduğu için, poliklinikte görevli olan doktor tarafından tedavi hizmeti verilmektedir.

Haftada bir gün poliklinik kontrollerine gelerek, ilaçlarınızı düzenli olarak kullanıp belirli bir tedavi süresini tamamladıktan sonra doktorunuzun uygun gördüğü bir zamanda, terapi gruplarına yönlendirilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın bölgelere göre uyguladığı bir sistem söz konusu olduğu için sevk

zincirine uymak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu amaçla her bölgenin sınırları içerisindeki AMATEM’lerden yararlanabilirsiniz.
BELLİ BAŞLI AMATEM MERKEZLERİ:
İSTANBUL Avrupa Yakası:
Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM kliniği,
Balıklı Rum Hastanesi AMATEM kliniği;
İSTANBUL Anadolu Yakası:
Maltepe Üniversitesi AMATEM (SSK hastalarına hizmet verilmektedir)
ANKARA AMATEM
ADANA AMATEM
DENİZLİ AMATEM
ELAZIĞ AMATEM
SAMSUN AMATEM
İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ/DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ AMATEM
İZMİR Atatürk EAH. AMATEM

Bağımlılık hastalığının bir özelliği nüks (tekrar alkol/madde kullanımı) yaşanabilmesidir. Yakınınızın tekrar alkol/madde kullandığından şüphe ediyorsanız yakınınızla birebir konuştuktan sonra tekrar tedaviye yönlendirebilirsiniz

Aile bilinçlendirme programı hastanemiz AMATEM kliniğinde yatan/taburcu olan hasta ailelerine yönelik olup halka açık bir program değildir. Programda bağımlılık hastalığı ile ilgili bilgi verilmektedir. Programa hastanın 1. dereceden yakınları veya hasta ile birlikte yaşayan kişiler katılabilir. Program her ayın 2. ve 4. çarşambası olmak üzere ayda iki kez yapılmaktadır.

AMATEM gönüllülük esasına dayalı bir tedavi olduğu için; tedavi gören kişi kendi isteği ile tedavisini sonlandırabilir. Ancak bu durumda hasta tedavi süresini tamamlamadan taburcu olduğu için, bir sonraki yatışı ancak 6 ay sonra kabul edilebilmektedir.

Hastanın tedavi ekibi ile işbirliği halinde olması tedavinin vazgeçilmezidir. Tedavide başarı kişi ancak bırakmak istediği noktada mümkün olmaktadır.