Uyku ve Epilepsi Araştırma Merkezi (UYEPAM)

Bir kısmı uykusuzluğa, bir kısmı aşırı uyku haline, bir kısmı uykuda arzu edilmeyen motor aktivitelere (uykuda yürüme, rüya sırasında hareketler, uyku terörü, diş gıcırdatma, uykuda konuşma, kabuslar vb.) ve diğer bir kısmı da uykuda solunum problemlerine yol açan uyku hastalıkları tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık sorunlarına yol açan hastalıklardır.
Nöröloji Kliniği’ne bağlı olan, Nöroloji ve psikiyatri uzmanlarınca hizmet verilen merkezde uyku hastalıklarının tanısının konabilmesi için, hastalar uyku laboratuvarında en az bir gece yatırılmakta ve uyku sırasında birçok parametre incelenmektedir. Hastanın gece boyunca video kaydı yapılmakta, uyku bileşenlerinin tespiti için EEG kaydı yapılmakta, ayrıca göz hareketleri, çene ve bacaklardan kas aktivitesi kayıtları; solunum olaylarının belirlenebilmesi için de ağız-burun solunumu, göğüs ve karnın solunum eforu, kan parsiyel oksijen basıncı, kalp atımı gibi birçok parametre, baş ve vücuda yerleştirilen elektrot, kemer ve diğer sensorlarla kaydedilmektedir.
Merkezde ayrıca epilepsi şüphesi olup, rutin uyanıklık EEG’lerinde patolojik bulgu saptanamayan ya da nöbetleri sadece uykuda olan hastaların, uykusuz bırakıldıktan sonra veya doğrudan gündüz 2-3 saat süreyle ya da tüm gece boyunca aktivasyon amaçlı uyku EEG’leri kaydedilmekte, böylece nöbetlerin veya rutin incelemelerde saptanamayan patolojik bulguların yakalanması mümkün olabilmektedir.

UYEPAM (Uyku-Epilepsi Araştırma Merkezi)

Merkezimiz 3 tane  Polisomnografi ve 2 tane Video-EEG Monitorizasyon  odası olmak üzere 5 yatakla hizmet vermektedir.

Merkezimizde Salı-Perşembe ve Cuma günleri uyku polikliniği yapılmaktadır. Yapılan poliklinik sonunda hastalara, uyku ile ilgili sorunlarını araştırmak üzere Polisomnografi (Uyku ve Uykudaki Bozuklukların incelenmesi ) yapılmaktadır.
Uyku ve Uyku bozuklukları bölümünde 
o Doç. Dr. Turan ATAY, 
o Uzm. Dr. Özge CANBEK ,
o Uzm. Dr. Pelin DOĞAN ve 
o Uzm. Dr. M.Vedat SÖZMEN  görev yapmaktadır.
 
Video-EEG monitorizasyon bölümünde ise 
Epileptik nöbetlerin diğer nöbetlerden ayırımı, 
Epileptik nöbetlerin kendi içinde sınıflandırılması ve 
Epilepsi Cerrahisi hazırlık çalışmaları için 3 saatlik, 6 saatlik, 24 saatlik ve 5 günlük çekimler yapılmaktadır.
 
Video-EEG monitorizasyon bölümünde yapılan çekimler 
o Doç. Dr. Baki ARPACI, 
o Doç. Dr. Sevim BAYBAŞ,
o Doç. Dr. Demet KINAY,
o Uzm. Dr. Günay GÜL,
o Uzm. Dr. Ayten DİRİCAN ve 
o Uzm. Dr. Demet KUŞCU tarafından değerlendirilmektedir.